SPOTKANIE SIÓDMOKLASISTÓW Z ABSOLWENTEM NASZEJ SZKOŁY – PANEM MAGISTREM WINCENTYM SKWARKIEM

„Warto przykładać się do nauki przedmiotów ścisłych i podejmować studia z nimi związane, bo to umysły ścisłe są najbardziej poszukiwane na rynku pracy (…) Programista i grafik komputerowy są zawodami  przyszłości, ale ciekawą i dobrze płatną pracę zapewniają także takie kierunki techniczne, jak np. Automatyka i robotyka, Mechanika i budowa maszyn czy Mechatronika” – to wypowiedź pana mgr. Wincentego Skwarka,  który dnia 16 lutego 2018 r. przybył do uczniów kl. VII, na zaproszenie ich wychowawczyni - pani mgr Marii Jachym.

Spotkanie z gościem – byłym absolwentem naszej szkoły – stanowiło bardzo ciekawe doświadczenie dla siódmoklasistów i niezwykle pozytywnie ich zaskoczyło. Wydawać by się mogło, że każdy uczeń tej klasy zna doskonale osobę zaproszonego, który przecież na co dzień mieszka w Sowinie. Tymczasem, jak się okazało… nic bardziej mylnego.

Ten zawsze uśmiechnięty, a do tego niezwykle skromny człowiek, dysponuje rozległą wiedzą z zakresu przedmiotów ścisłych, a w szczególności - fizyki i informatyki. O swojej pasji mógłby opowiadać godzinami, a za jego przyczyną tablica w kl. VII, zapełniła się w okamgnieniu wzorami matematycznymi, fizycznymi oraz rysunkami, za pomocą których objaśniał uczniom działanie, przyniesionych ze sobą urządzeń.

Już samo przedstawienie (przez wychowawczynię kl. VII)  sylwetki zaproszonego gościa, wzbudziło duże zainteresowanie wychowanków: „…Mamy przyjemność gościć dzisiaj w naszej klasie, byłego ucznia szkoły w Sowinie, absolwenta fizyki z informatyką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie oraz mechatroniki na Politechnice Rzeszowskiej. Obecnie nauczyciela fizyki i informatyki w Liceum Ogólnokształcącym w Kołaczycach oraz doktoranta na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa - Politechniki Rzeszowskiej, który opowie nam o swojej pasji i wspomnieniach związanych ze szkołą w Sowinie oraz zaprezentuje działanie robotów, zaprojektowanych przez kołaczyckich licealistów…”.

Na samym początku - pan mgr Wincenty Skwarek -  opowiedział siódmoklasistom, jak wyglądała nauka w tutejszej szkole podstawowej, kiedy on do niej uczęszczał. Wspominał, że obecny budynek szkolny był wówczas w budowie, a lekcje odbywały się w prywatnych domach, w różnych częściach Sowiny m.in. u państwa Lejkowskich koło kościoła. Potem, gdy oddano do użytku nową szkołę, warunki nauki stały się nieporównywalnie lepsze i bardziej sprzyjały zdobywaniu wiedzy przez wychowanków.

Następnie zaproszony gość pokazał kl. VII roboty, wykonane przez uczniów LO w Kołaczycach, w trakcie zajęć programowania. Urządzenia te zaciekawiły bardzo wszystkich siódmoklasistów, a w szczególności chłopców, co widać na załączonych zdjęciach.

Jesteśmy niezwykle dumni, że pan mgr Wincenty Skwarek należy do grona absolwentów naszej szkoły i było nam niezmiernie miło, gościć go na lekcji wychowawczej w kl. VII. Życzymy naszemu gościowi dalszych sukcesów, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.

Opracowała: mgr Maria Jachym

GALERIA FOTOGRAFII